Kategoriler


Salon Dekorasyonuna Sihirli Dokunuşlar

Evin merkezi salon olduğuna göre dekorasyonda değişiklik kararı aldığımızdabuna salondan başlarız. Büyük bir salonda birden fazla mekan yaratmak mümkün. Bunun için farklı oturma grupları ile yemek takımları kullanabiliriz.

Şömineli bir salonda, dekorasyon şömine merkez alınarak geliştirilir. Şöminenin iki yanına iki koltuk, karşısına da bir kanepe yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. Değerli aksesuarlar ve çerçeveli fotoğraflar da şömine üzerine ve eğer varsa niş içlerine yerleştirilerek özel olarak aydınlatılabilir. Aydınlatma salonda çok önemlidir. Bunun için tavandan veya duvardan sade ya da gösterişli aydınlatma elemanları kullanılabilir. Evinizin stili genelde aydınlatma ekipmanları da belirleyecektir.

salon-dekorasyonu

Şıklık ayrıntılardaki titizlikle kazanılır. Kapı kolları, çekmece, dolap kulpları, elektrik düğmeleri ile dekoratif görüntüyü desteklemeliyiz. Kablo kanalları kullanarak çirkin görüntüyü de ortadan kaldırmak gerekir.

Mobilyanın tamamlayıcısı aksesuarlar onlara uygun olmalıdır. Tablo, biblo, heykel gibi objeler de mobilyalar gibi bir bütünlük oluşturmalı ve bu bütünlükle tarzımızı tamamlamalıdır. Seçtiğimiz objelerin kişiliğimizi de yansıttığını unutmamalıyız.

Aslında salonumuzu sadece duvar rengini değiştirerek bile bambaşka bir havaya bürüyebiliriz. Mobilya rengine uygun rengi zıt bir renkle değiştirmek harika bir fikirdir. Farklı bir renk ruhumuzda da farklı duyguların oluşmasına, hislerimizin tazelenmesine yardımcı olacaktır. Parlak renkler için duvarlar tercih edilmemeli. Eğer neon renkleri seviyorsak aksesuar, perde ve minderlerde kullanmak daha uygun olacaktır. Duvarda parlak renk kullanılacaksa tek duvar bu iddialı renge boyanabilir.

Koyu renkler küçük salonlarda boğucu bir hava yaratır, mekanı iyice daraltır. Bordo, kırmızı tonları, koyu yeşil gibi renkler büyük mekanlarda tercih edilebilir. Küçük salonlarda açık ve nötr renkler kullanılmalı. Böylece tavan da daha yüksek görünür.

Salona canlılık kazandırmanın yollarından biri de az ışık alan karnlık bir köşeyi neon renkli minderlerle renklendirmek ya da o duvarı parlak bir renkle boyamaktır. Yine bunun gibi parlak renkli bir tek koltuk dekorasyonun merkezi olarak seçilip salona yepyeni canlı bir hava kazandırılabilir.

Kategoriler: Ev Dekorasyonu, Siteler Mobilya
Etiketler: , , , ,

Yazılan Yorumlar

  1. Erhan AKIN dedi ki:

    SALON DEKORASYONU yaparken abartıdan uzak, sade ve kullanışlı KOLTUK TAKIMLARI ve YEMEK ODASI TAKIMI tercih etmekte fayda var. Mesela küçük bir salona kocaman klasik yemek odası takımı ve klasik koltuk takımı koyarsanız tıkış tıkış olur ve salonda adım atacak yer bulamazsınız. Dekorasyonda en önemlisi mekanda size yer bırakacak ferah ve geniş alanlar oluşturmaktır.

Yorum Yazın
Yukarı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BAZI KONULAR..close